wtorek, 15 lutego 2011

Fenomen reggae

Obecnie na polskiej scenie muzycznej możemy zaobserwować wielu artystów młodego pokolenia tworzących swoje utwory w specyficznej stylistyce gatunku reggae.

Widoczny jest również gwałtowny wzrost popularności tej muzyki, jak i nieodłącznie związanego z nią stylu życia charakterystycznego dla jamajskiej kultury Rastafari. Od dłuższego czasu już w naszym kraju możliwe są poniekąd duchowe wycieczki do egzotycznie brzmiącej Jamajki, za pośrednictwem pojawiających się ruchów rastafariańskich. Do Polski ruch te trafił bowiem na początku lat osiemdziesiątych, będąc czynnikiem twórczym tak zwanej: subkultury białych rastafarian. Jakie mogą być zatem przyczyny jego aktualnej popularności?
Możemy wysuwać przypuszczenia, że pośród ogarniającej wszystkich samotności i panującego nacisku na indywidualizm w naszym kręgu kulturowym, może pojawić się tęsknota za wspólnotą, bez podziału na rasę, wyznanie, płeć, czy pochodzenie społeczne. Reggae niesie ze sobą właśnie tak wielki potencjał i odznacza się niezwykle przyciągająca siłą, gdyż jest muzyką wspólnoty i to zarówno w aspektach: społeczno - politycznym, kulturowym, jak i religijnym.
W naszym polskim rastafarianizmie możemy odnaleźć w większości odwołania do moralnej sfery rzeczywistości. Tutaj widoczne są pewne różnice w porównaniu do jamajskiego przekazu - owej "religii wyzwolenia ze społecznej opresji" (Filipiak 2003). Polscy fascynaci tej kultury są jednak również zwolennikami stwierdzenia mówiącego, iż obecnie żyjemy w chaosie moralnym, w nieuporządkowanym, przytłaczającym świecie. Dlatego też nasza kultura, sprawująca totalną kontrolę nad ludzkimi umysłami, powinna zostać przezwyciężona. Jako alternatywną wizję świata przedstawiają rzeczywistość opartą na muzyce, stylu życia związanego z ideą: "non violence" oraz na pacyfizmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz